середа, 22 лютого 2017 р.

22 лютого 2017 року на базі ТСШ №7 відбувся семінар для новопризначених заступників директора у формі методичного диспуту "Учитель року" конкурс чи вимога часу?"

Під час проведення семінару були розглянуті основні етапи підготовки учителя до участі у Конкурсі та розроблені рекомендації для заступників директора та учителів .

Виступ заступника директора з НВР Губар Т.В. 
Учитель – це вічний двигун людської душі, а вчительська праця – це щоденна творчість і мистецтво
В. Сухомлинський

З перших днів роботи в школі   перед кожним учителем стоїть  завдання:
Постійно (шляхом самоосвіти) звертатися до джерел класичної педагогічної думки; вивчати та використовувати нові досягнення педагогічної думки і передового педагогічного досвіду з метою удосконалення своєї навчально-виховної діяльності.
Хороший учитель зобов'язаний бути на вістрі ро­зуміння психолого-педагогічних особливостей учнів, їхнього складу мислення, їхніх інтересів і знань, які вони здобувають поза школою.
Сіячами розумного, доброго, вічного називають педагогів. Від них іде все найкраще, що є в людині. У кожного досвідченого фахівця, майстра своєї справи колись був наставник - учитель. Саме він допоміг особистості відкривати для себе таємниці основ наук, пізнавати соціальний устрій суспільства, підготував її до життя.
Сучасний учитель - це людина, яка розуміє геополітичні проблеми, має уявлення про розвиток суспільства, володіє високими професій­но-педагогічними навичками та вміннями у форму­ванні знань зі свого предмета і творчі надбання кращих учителів нашої області мають належати всім освітянам, а через них - усій Україні.
До цього й покликаний традиційний конкурс «Учитель року». Всеукраїнський конкурс,  який повинен стати справжнім святом професіоналізму та наснаги, злету фантазії та творчості, любові до своїх учнів та відданості справі; можливістю відкрити скарбницю педагогічних ідей, напруженим, але захоплюючим марафоном.
  Всеукраїнський педагогічний конкурс - щорічне змагання найкращих учителів країни. 
Загальноосвітні навчальні заклади можуть бути представлені одним учасником в кожній із номінацій. Для визначення представника школи можуть проводити відбірковий тур. При цьому, процедуру проведення та критерії оцінювання заклад визначає самостійно.
По-перше, конкурсант не повинен готуватись до «Учителя року» у гордій самітності. Це колективна робота. Психолог, заступник директора з НВР, заступник із ВР мусять вам допомогти:
·  зробити зрізи, проаналізувати вашу роботу, сказавши про результати, ризики, про ваші слабкі й сильні сторони, про те, чого ви досягли в цифрах, відсотках, діаграмах;
·  підготувати «витяг» із методичної літератури останніх років;
·  визначитися зі змістом і формою подачі матеріалу.
Бібліотекар може зробити добірку матеріалів «Краще від кращих». Керівник театральної студії, хореограф, викладач вокалу (у залежності від ваших талантів) допомагає зробити «візитну картку». Батьки й діти вас фотографують і знімають про вас фільм. Учитель інформатики допомагає освоїти інтерактивну дошку. Методичне об'єднання допомагає підготувати урок: шукає цікавий матеріал, дивиться, радить. Директор школи шукає гроші. Багато! Шукає заміну на уроки. Надовго! Близькі родичі поступово перекладають усі турботи по дому на себе. Не бійтесь. Не соромтесь. Запитуйте. Просіть! Будь-який педагог, який пройшов конкурс, вам не відмовить. Більше того, він із величезною радістю відновить у пам'яті те, що йому дороге. У колишнього конкурсанта, як правило, величезна кількість інформаційних і практичних матеріалів, відкритих уроків, лекцій. І найголовніше - незважаючи на важкий конкурсний «постсиндром повернення» у свій колектив і взагалі в себе, він ще наповнений силоміццю та здатний вам її передати як естафетну паличку.
·          Для того, щоб добре підготуватися до конкурсних випробовувань та  успішно створити інтернет-ресурси і наповнити їх контентом портфоліо,  а також створити мультимедійні (відео) презентації, описати досвід роботи, презентувати майстер-клас, скористайтеся покроковими рекомендаціями цього сайту і навчального блогу. У навчальному блозі: Всеукраїнський конкурс "Учитель року"   
використані відеоматеріали з YouTube та регіональної відеотеки ТОКІППО.
·         У книзі К.С. Станіславського «Робота актора над собою» є рядки: «Чи знаєте ви таких акторів, яким варто тільки з'явитися на сцені, і глядачі їх вже люблять? За що? За красу? Але дуже часто її немає. За голос? І він нерідко відсутній. За талант? Він не завжди заслуговує захоплення. За що ж? За ту невловиму здатність, яку ми називаємо шармом».
·         Конкурсне завдання «Самопрезентація» може бути виконано у будь-якій формі. Варіантів подання самопрезентування величезна кількість - це може бути і вистава одного актора, і презентація (у тому числі з використанням мультимедійної презентації та відеофільми), шоу, монолог, сповідь, акція, лекція і так далі. Учасник під час самопрезентації може бути на сцені один, може скористатися допомогою групи підтримки, але тут головне не забувати, що саме Конкурсант є головною дійовою особою.

·         Як готуватись до участі у професійному конкурсі
        Не золотом, не сріблом прославлена людина. Своїм талантом, майстерністю прославлена людина.
(Абдуррахман Джамі)


·        
Кожен педагог на певному етапі своєї діяльності опиняється в ситуації, коли він має, а краще бажає, взяти участь у професійному конкурсі. Найчастіше таким конкурсом стає «Учитель року». Професійний конкурс — це не лише серйозні випробування вчителя як майстра своєї справи, а й безліч задоволення від творчої роботи, спілкування з новими колегами та дітьми, неоціненний досвід роботи в нестандартних ситуаціях. Найголовнішим у педагогічному змаганні є те, що вчитель має показати не лише знання великої кількості методичних прийомів, не лише різноманітність використання технічних засобів навчання та комп’ютерних технологій, а й самого себе, свою індивідуальність, свій педагогічний почерк, уміння змушувати учнів міркувати, діяти творчо, захоплюватись ідеями та шукати істину.
Щоб бути готовим до різних «підводних каменів» конкурсу та отримати від участі в ньому максимум задоволення пропонуємо вам взяти до уваги кілька дієвих порад щодо підготовки.
1. Ретельно ознайомтеся з Положенням про всеукраїнський конкурс «Учитель року», наказами Міністерства освіти і науки України та місцевих органів управління освітою про проведення зазначеного конкурсу, дізнайтеся про основні вимоги, чітко визначте завдання та цілі.
·    
2. Зазвичай участь у конкурсі беруть активні вчителі, які вже мають окрім основної роботи ще й суспільні доручення, такі як ведення методичного об’єднання, профспілковий комітет тощо, тож намагайтеся «достукатися» до адміністрації вашого навчального закладу щодо допомоги під час підготовки та щоб вас не перевантажували іншою додатковою роботою. Готуватися до конкурсу краще зі свіжою головою, тобто коли є час на відпочинок, а не в режимі цейтноту.
·         3. Проаналізуйте власний досвід роботи, визначте свої найкращі сторони, запитайте в колег та адміністрації, які саме методи та форми роботи з учнями, на їхню думку, вам вдаються найкраще, які є найцікавішими. Визначте власну «родзинку».
·        
4. Заручіться допомогою колег під час створення педагогічного портфоліо та презентації досвіду. Особливо необхідною є допомога вчителів-філологів, які допоможуть уникнути стилістичних та граматичних помилок, вчителя інформатики (від допоможе при створенні комп’ютерної презентації) та вчителя мистецтва або художньої культури (його допомога необхідна для естетичного оформлення портфоліо та презентації досвіду).
·        
5. Під час презентації досвіду намагайтесь підтверджувати кожне власне слово конкретним прикладом. Суха теорія нікого не цікавить. До того ж члени журі на цьому етапі вже ознайомилися з вашим портфоліо, тому їх буде цікавити саме практична спрямованість вашого досвіду.
·        
6. Під час підготовки конкурсного уроку не намагайтеся вмістити в нього максимум матеріалу. Пам’ятайте, що цей урок незвичайний, він має бути яскравим, чітким і зрозумілим. Не намагайтеся продемонструвати всі методи та форми роботи, які вам відомі, у ході одного уроку (у протиежному випадку це буде не урок, а набір елементів).
·        
7. Під час проведення уроку в іншій школі не розраховуйте на те, що вам дадуть найкращих учнів! Це зовсім не означає, що учні будуть поганими. Учні будуть звичайними, а можливо і найкращими, та зазвичай під час конкурсу діти поводяться дуже стримано (інколи навіть загальмовано та залякано) і потребують багато часу, щоб забути про велику кількість членів журі, що знаходяться у них за спинами та з головою поринути в процес навчання. Тож, заплануйте якусь психологічну вправу (елемент), щоб розрядити атмосферу.
·        
8. Відпрацюйте основні етапи конкурсу на колегах. Конкурсний урок обов’язково проведіть у незнайомому класі (краще двічі, щоб побачити помилки, виправити їх і побачити урок у чистому вигляді). Особливо зверніть увагу на зауваження та пропозиції, які робитимуть учасники конкурсу минулих років (їх поради мають бути найбільш слушними).
·        
9. Пам’ятайте, що конкурсний урок — це завжди 45 хвилин пригод! У цей час вимикається світло, зникають необхідні методичні посібники, вимикається інтерактивна дошка, відмовляються працювати комп’ютерні програми, навіть звичайні досліди не даються як слід. До того ж не забувайте про заціпенілих учнів (дивись пункт вище). Тож враховуйте всі можливі варіанти розвитку подій, завчасно плануючи урок.
·        
10. Будьте впевненими, розкутими і посміхайтесь! Члени журі будуть обирати такого переможця, на якого було б приємно дивитися, приємно слухати, з яким приємно спілкуватись учням та колегам!


·        
Отже, найголовнішими складниками гарного конкурсанта є ваша впевненість у своїй діяльності і любов до своєї справи. В такому випадку вам будуть пробачені навіть невеликі помилки. Бажаємо успіхів!

Немає коментарів:

Дописати коментар